pulluk.com bloga hoşgeldiniz!

Sektörden ve bizden haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

Genç Çiftçilere ve Kadın Çiftçilere %50 Hibe Müjdesi

14 Eylül 2020 Genç Çiftçilere ve Kadın Çiftçilere %50 Hibe Müjdesi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, küçük aile işletmelerini kapsayan kadın ve genç çiftçilere pozitif ayrımcılık sağlamaya devam ettiklerini belirterek yeni bir hibe desteği müjdesinde bulundu.

 

Türkiye’deki tarımsal faaliyetlerin çok büyük bir bölümünü oluşturan küçük aile işletmelerinin büyük işletme tesisi oluşturabilmeleri için yeterli ekonomik güçlerinin olmadığını belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu kapsamda özellikle gençlerin ve kadınların desteklerinin artırılması ile bu işletmelerin Pazar paylarını artırmayı hedeflediklerini belirtti.

 

Bu doğrultuda bir de hibe müjdesi veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Kırsal Kalkınma yatırırım destekleri ile küçük aile işletmeleri kapsamında ve özellikle genç (18-40 yaş) ve kadın çiftçilerimize 2021-2025 döneminde bitkisel ve hayvansal ürünlerin işlenmesi (meyve sebzelerin dondurulması, kurutulması, konserve, reçel, erişte vb.), paketlenmesi faaliyetlerine %50 hibe desteği vereceğiz. Bunun için yeni dönem Cumhurbaşkanlığı kararını Temmuz ayında çıkardık” dedi.

Bakan Pakdemirli %50 Hibede öncelik tanınacak alanları da örnekledi;

“Genç ve kadın olması, kırsal da yaşıyor olması ve birincil tarım ürünlerini işleyerek katma değerli ürünlere dönüştürecek küçük ölçekli tesis kurmak istemeleri. Örnek işletmeler; Salamura yaprak tesisi, Bal İşleme ve Paketleme Tesisi, Sebze Meyve Kurutma Tesisi, İstiridye Mantarı Üretim Tesisi vb.”

Bakan Pakdemirli ayrıca 4 ilde (Mardin, Düzce, İzmir, Amasya) pilot olarak uygulanan Uzman Eller Projesi’ni yeni dönemde 81 ile yayacaklarını da belirtti.